Turgutreis

Turgutreis to popularna miejscowość wypoczynkowa usytuowyna na półwyspie Bodrum. Obszar półwyspu Bodrum zajmuje około 690 km kwadratowych. Sama linia brzegowa ma długość 215 km. Głównym kurortem jest oczywiscie Bodrum. Jednak ze względu na dostęp do morza, z każdej strony półwyspu są popularne resorty wypoczynkowe. Właśnie tutaj, turyści z całego świata spędzają swoje letnie wakacje. Najwiekszy z nich , to miejscowość Turgutreis. Leży on w zachodniej części półwyspu, około 20 km od centrum Bodrum. Nazwa miejscowości wywodzi się od słynnego , żyjącego w XV wieku admirała Turgut Reis. Dawniej Turgutreis było małą wioską rybacką. Pod koniec lat 60 tych wraz z rozwojem turystyki,  bardzo szybko zyskał swoją popularność.

Turgutreis port

Miasteczko jest małe ale bardzo urokliwe. Centrum Turgutreis, to wąskie uliczki z niską zabudową i kameralne, lokalne sklepiki. Jest tutaj bardzo duży wybór barów i restauracji. Licznie przyciagają one turystów zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W przybrzeżnych małych kafejkach, można delektować się smakiem tradycyjnej tureckiej kawy i herbaty. Szeroka piaszczysta plaża w samym centrum miasteczka, jest doskonała dla amatorów opalania i amatorów sportów wodnych. Tutejsza plaża odznaczona jest blękitną flagą ( Mavi Bayrak). „Blękitna Flaga” jest międzynarodowym certyfikatem, przyznawanym kąpieliskom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie ochrony środowiska, bezpieczeństwa, dostępności i informacji. Program funkcjonuje w 32 krajach.W każdą sobotę w Turgutreis, odbywa sie słynny turecki bazar, największy w tym rejonie.

Turgutreis bazar simit tureckie obwarzamki
Podoba się ? Podziel się z innymi...

Na bazarze dostępne sa różnorodne tekstylia, między innymi podróbki orginalnych marek, narzuty, obrusy oraz pamiątki. Z drugiej strony są dostępne owoce, warzywa, lokalne produkty spożywcze i przyprawy. Tutejszy bazar jest bardzo popularny wsród tubylców jak i turystów, którzy przyjeżdżają tutaj z całego półwyspu Bodrum. Na pewno warto się tutaj wybrać na zakupy. Ceny oferowane na bazarze  są bardzo atrakcyjne. Najlepiej na bazar wybrać się w godzinach popołudniowych, kiedy upał już nie doskwiera i liczba kupujących jest mniejsza. W 2003 roku w Turgutreis wybudowano ekskluzywną marinę ( D-Marin). Stała się ona ostoją dla pięknych jachtów , a zarazem portem dla promów na wyspy greckie. Wejścia do portu strzegą dwie latarnie morskie, które wieczorem wskazują statkom drogę do portu.

Turgutreis marina

W marinie jest też duży wybór sklepów, które oferują orginalne zagraniczne i tureckie marki. Oczywiście nie brakuje tutaj restauracji, barów i kawiarni dla miłośników kuchni tureckiej i nie tylko. Każdy z mieszkanców Bodrum wie, że w Turgutreis można podziwiać najpiękniejszy zachód słonca. Wielu fotografów przyjeżdża specjalnie do Turgutreis, aby uchwycić w kadrze widok, tej niesamowitej scenerii. Należy pamiętać, że w Turgutreis jest szeroki wybór hoteli, o różnym standardzie. Od pensjonatów, aż po ekskluzywne hotele 5 gwiazdkowe. Najbardziej popularne z nich to Hotel Mandalinci, hotel Dragut Point, La Blanche hotel. Kilka kilometrów od centrum Turgutreis jest miejscowość Akyarlar, dawniej zwana Kefaluka. Akyarlar leży najbliżej greckiej wyspy Kos, około 5 kilometrów w lini prostej. Przy dobrej pogodzie, bez problemu widoczne są budynki w miasteczku Kos. Akyarlar jest również popularnym miejscem dla amatorów windsurfingu i kitesuringu. Prawie zawsze wieje tutaj, sprzyjajacy sportom południowy wiatr. Do Akyarlar można dojechać lokalnym busem, bezpośrednio z Bodrum jak i z Turgutreis . W Akyarlar też jest duży wybór ciekawych hoteli. Między innymi Sentido Bellazure, Kefaluka, Mio Bianco, Bendis Beach, Xandau İsland czy Armonia Holiday Village.

Naturalne tkaniny na pamiątkę z Bodrum na bazarze w Turgutreis

5 km na wschód od Turgutreis leży mała miejscowość Kadikale. Położona jest ona wśród sadów mandarynkowych. W Kadikale znajduje się kilka popularnych hoteli takich jak Kadikale Resort, Grand Park Resort, Yasmin Resort i Serene Resort. Kadikale połączone jest z Turgutreis deptakiem wzdłuż plaży. Zacheca on amatorów przechadzek do wieczornych spacerów. Dla bardziej leniwych dostępny jest busik, który kursuje pomiedzy Kadikale i Turgutreis. Podczas pobytu w Bodrum, chociaż raz warto wybrać sie do Turgutreis i zwiedzić to urokliwe miasteczko. Pomiędzy Bodrum, a Turgutreis, kursuja lokalne busiki i autobusy podmiejskie do późnych godzin nocnych.