Pamukkale z Bodrum

Pamukkale, jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, które należy odwiedzić. Nie można powiedzieć, że było się w Turcji bez wizyty w tym niesamowitym miejscu. Pamukkale leży w południowo-wschodniej części Turcji Egejskiej, w prowincji Denizli. Już z odległości 20 km widoczna jest formacja Pamukkale. Wygląda jak wielka biała góra pokryta śniegiem. Dopiero z bliska widać, jak potężny jest ten fenomen natury. Ponad 150 metrow wysokości i 2700 metrów długości. Jadąc do Pamukkale z Bodrum autokarem zwiedzanie zaczyna się od góry.

Pamukkale z Bodrum • Amfiteatr Hierapolis

Pamukkale z Bodrum - Amfiteatr w Hierapolis Pamukkale

Zaraz przy wejściu witają nas mury antycznego miasta Hierapolis, zwanego inaczej „Świętym Miastem”. Nazwa miasta wywodzi się od imienia żony Telephosa, królowej Amazonek Hiery.
Kawałek dalej po prawej stronie znajduje sie Amfiteatr Rzymski, na około 10 tysięcy widzów. Jest, to jeden z najlepiej zachowanych obiektów w Hierapolis. Ze względu na źródła termalne, miasto Hierapolis było bardzo popularnym uzdrowiskiem. Wielu ludzi z różnymi

Podoba się ? Podziel się z innymi...
Pamukkale z Bodrum - ruiny starożytnego miasta Hierapolis

schorzeniami przybywało do Pamukkale na terapię. Niestety wielu z nich tutaj umierało. Stąd też w Hierapolis znajduje się największy cmentarz Anatolii „Nekropolis”. Do dzisiaj można tutaj podziwiać różnorodne sarkofagi. Kształt i wielkość grobowców zależna jest od przynależności ludzi do hierarchii społecznej. Oczywiście ludzie bogatsi mieli sarkofagi większe i bardziej zdobione.

WYCIECZKA PAMUKKALE Z BODRUM

Ze względu na częste ruchy sejsmiczne w tym rejonie Turcji, obecnie jeden z grobowców znajduje sie na tarasach. W Hierapolis można też podziwiać ruiny starożytnych łaźni, pozostałości świątyni Apolla oraz ruiny starych kościołów.
Niedawno odkryto tutaj Plutonium. Najstarsze miejsce kultu w Hierapolis zwane „Bramą Hadesu”. Według wierzeń antycznych było to miejsce przejścia do świata zmarłych. Naprzeciwko ruin Hierapolis znajduje się wejście na naturalne tarasy. Widok z góry jest spektakularny. Białe małe baseny wypełnione turkusową wodą, o właściwościach leczniczych i temperaturze 36 stopni. Kąpiele w źródłach termalnych polecane są w przypadkach astmy, chorób reumatycznych, chorób skóry i oczu.

Wapienne tarasy w Pamukkale

Pamukkale z Bodrum tarasy wapienne baseny

Do tej pory wielu turystów przyjeżdża na kuracje lecznicze do pobliskich hoteli. Woda, która spływa do tarasów zawiera dużo minerałów. Między innymi węglowodan wapnia. Podczas reakcji z powietrzem, wapień osadza się na skałach i trawertyny pozostają białe. Obecnie woda do tarasów spływa specjalnie zbudowanymi kanałami.

PAMUKKALE Z BODRUM

Nie ma bezpośredniego kontaktu z tlenem. Dlatego też część tarasów powoli ciemnieje. Część naturalnych tarasów jest nadal otwarta. Można do nich wejść i skorzystać z kąpieli. Po lewej stronie są baseny otwarte dla turystów, po prawej tylko tarasy z możliwością fotografowania. W Pamukkale znajduje się także słynny basen Kleopatry. Wypełniony gorącą wodą źródlaną i ozdobiony antycznymi kolumnami. Z pływania w basenie można skorzystać za dodatkową opłatą. Podobno Kleopatra, królowa Egiptu była piękna i młoda dzięki częstym kąpielom w basenie. Jak głosi legenda.Pewna dziewczyna, ponieważ była bardzo brzydka, chciała rzucić się ze skały w Pamukkale i popełnić samobójsto. Jednak przez przypadek spadła do jednego z niższych tarasów. Od tej pory stała się piękną i szczęśliwą kobietą. Wizyta w Pamukkle zapewnia niezapomniane wrażenia.

Basen Kleopatry w Pamukkale

Pamukkale z Bodrum - Basen Kleopatry w Pamukkale

To unikalne miejsce na świecie, usatysfakcjonuje zarówno fascynatów historii, jak i natury. Pamukkale z Bodrum, to jedna z najbardziej popularnych wycieczek fakultatywnych ■