jaką walutę zabrać do turcji

Jaką walutę zabrać do Turcji

Już na kilka miesięcy przed wyjazdem na wakacje, zaczynamy swoje przygotowania i zastanawiamy się jaką walutę zabrać do Turcji ? Przez cały rok oszczędzamy na swój wymarzony wypoczynek wiec budżet wakacyjny jest dla nas bardzo ważny. Dokładnie studiujemy informacje dotyczące naszej destynacji oraz staramy dowiedzieć się coś więcej na temat obowiązujacej tam waluty. Przeliczamy sobie, co będzie dla nas korzystniejsze ? Euro czy dolary ? Czyli jaką walutę zabrać do Turcji ? Oto kilka porad i wskazówek, które warto wiedzieć przed przyjazdem do Turcji. Walutą Turcji jest lira turecka. Jedna lira turecka, to 100 kurus (kurusz). Obecnie w obiegu są banktnoty o nominale 200, 100, 50, 20, 10 i 5 lirów. Bilon,to monety 1 lira, 50 kurus, 25 kurus, 10 kurus i 5 kurus. W ostatnim roku Polska złotówka znacznie umocniła się w stosunku do liry tureckiej. Dzięki temu, dla turystów z Polski, ceny w Turcji stały się bardziej atrakcyjne. Można więc nastawić się na więcej zakupów.

Jaką walutę zabrać do Turcji ceny w Turcji

Jednak nadal pozostaje dylemat. Jaką walutę zabrać do Turcji ? Teorie są bardzo podzielone. Jedni uważają, że warto zabrać ze sobą euro. Inni, iż lepiej zabrać dolary. Co niektórzy wolą już w Polsce zaopatrzyć się w tureckie liry. Praktycznie w miejscowościach turystycznych bez problemu można operować każdą wymienialną walutą.

Jednak ceny w pierwszej kolejności podane są w lirach tureckich. Zależne jest to od regionu Turcji, do którego się wybieramy. Kurort Bodrum jest chętnie odwiedzany przez Europejczyków i Brytyjczyków. Dlatego też w większości sklepów, ceny podane są także w euro i w funtach brytyjskich. W ostatnim czasie, kurs lira do obcych walut stał się mniej stabilny. Mimo tego, właściciele sklepów, preferują pobierać zapłatę za towar, w lirach tureckich.Jednak jak najbardziej zaakceptują każdą inną walutę. Czasami jednak może być problem z wydaniem reszty. Aby uniknąć takich sytuacji, warto mieć przy sobie walutę o mniejszych nominałach.

Wycieczka na Kos

We wszystkich sklepach, a nawet na bazarach akceptowane są karty kredytowe. Można też bezpośrednio z bankomatu wyciągnać liry tureckie i euro. Za organizowane przez nas wycieczki, można płacić w euro, w dolarach albo kartą kredytową. Na wycieczki, na drobne potrzeby, warto zabrać tureckie liry. Wyjątek stanowi, wycieczka na Kos. Na Kosie potrzebne są euro. Praktycznie wszędzie w Bodrum, istnieje możliwość wymiany waluty na liry tureckie. Można tego dokonać w kantorach, na poczcie i w biurach podróży. Liry tureckie zawsze będą przydatne. Jeżeli ceny w sklepach podane są w lirach, bardziej opłaca się płacić lirami. Przelicznik jest korzystniejszy.
Nie należy wybierać się do Turcji ze złotówkami. Kurs złotówki jest bardzo zaniżony. Lepiej pzrzywieźć ze sobą obcą walutę i na miejscu dokonać wymiany. Jaką walutę zabrać do Turcji ?
Wybór należy do was ■

turcja ceny na bazarach jaką walutę zabrać do Turcji

Niektóre wycieczki z Bodrum