Bodrum atrakcje turystyczne

Bodrum, to popularna miejscowość wypoczynkowa u wybrzeża Morza Egejskiego, bardzo chętnie odwiedzana przez turystów z całego świata. W Bodrum atrakcje turystyczne są głównie, o podłożu historycznym. Wiele z nich jest naprawdę wartych zobaczenia. Historia miasta Bodrum sięga czasów przed naszą erą. Stara nazwa miasta, to Halikarnas. W Bodrum około 484 roku p.n.e urodził się Herodot. Słynny grecki historyk, autor „Dziejów”, obecnie uważany za „Ojca historii”. Najbardziej znanym zabytkiem miasta Bodrum, jest Zamek św.Piotra. Usytuowany w samym centrum miasta, tuż przy pięknym porcie. Twierdza została wybudowana w latach 1402-1522 przez Rycerzy Rodyjskich. Miała za zadanie strzec miasta przed atakiem wroga. Obecnie jest to muzeum. W murach zamku św. Piotra znajduje się także Muzeum Archeologii Podwodnej.

Bodrum atrakcje turystyczne. Wzgórze z wiatrakami

 Następnym ważnym zabytkiem w Bodrum jest Mauzoleum. Tutaj znajdował się grobowiec Mauzolosa króla Karii. Został on wybudowany w 350 roku p.n.e, po śmierci króla, przez jego żonę Artemizję. Przypuszcza się, że na skutek silnego trzęsienia ziemi, grób Mauzolosa uległ dużemu zniszczeniu. Mauzoleum uważane jest za jedno z siedmiu antycznych cudów świata. Obecnie bardziej okazałą część grobowca, można podziwiać w British Museum w Londynie. W Bodrum pozostały, w większości fundamenty.
Ruiny antycznego miasta Pedasa. Miasto Pedasa zostało założone w 1100 roku p.n.e., przez najstarszą cywilizację Zachodniej Anatolii, Leleg. Ruiny położone są w dzielnicy Konacik. Ze względu na swoje położenie, jest to atrakcyjne miejsce, dla osób lubiących długie spacery i trekking.

BRAMA MYNDOS

Zamek św. Piotra w Bodrum Turcja. Bodrum atrakcje turystyczne

Brama Myndos (Myndos Kapisi), wybudowana około 360 roku p.n.e. przez króla Mauzolosa. Mury obronne miasta, przez, które starał się przedrzeć Aleksander Wielki, podczas najazdu na Bodrum. Obecnie odnowiona została nieznaczna część murów. W orginalnej wersji mury ciągnęły sie 7 km dookoła miasta Halikarnas.
Wzgórze widokowe z wiatrakami. Położone pomiędzy Bodrum i dzielnicą Gumbet. Ze wzgórza można podziwiać panoramę okolic Bodrum.

Bodrum atrakcje turystyczne

Przy dobrej pogodzie bardzo dobrze widoczna jest grecka wyspa Kos. Wzgórze widokowe z wiatrakami, to miejsce wieczornych spacerów, skąd można podziwiać piękny zachód słońca.
Amfiteatr antyczny, pochodzący z IV wieku p.n.e. Położony na stoku góry Goktepe. W czasach swojej świetności, teatr mógł pomieścić 13 tysięcy widzów. W latach 60 tych, amfiteatr po raz pierwszy, został odrestaurowany. Amfiteatr w Bodrum jest otwarty dla zwiedzających. Obecnie w sezonie letnim, w amfiteatrze odbywają się koncerty, znanych piosenkarzy tureckich.  Z amfiteatru rozlega się piękny widok na zamek św.Piotra i marinę miasta Bodrum.

Bodrum atrakcje turystyczne

Gumusluk, mała wioska rybacka, gdzie znajdują się zatopione ruiny miasta Myndos. Większa część ruin znajduje się na „króliczej wyspie”. Na wyspę można przejść w morzu, po platformach z marmuru. Do dnia dzisiejszego, archeolodzy prowadzą badania i wykopaliska na wyspie. Kilka lat temu w okolicy Gumusluk odkryto pozostałości starożytnego amfiteatru i stadionu.

W Gumusluk znajduje się także ortodoksyjna kapliczka Eklisia, gdzie corocznie odbywają się festiwale, muzyki poważnej.

W Bodrum atrakcje turystyczne, to nie tylko historia. Jest kilka miejsc, bardziej współczesnych, które można odwiedzić. Chyba najbardziej atrakcyjnym z nich, jest Palmarina w Yalikavak. Jest to wybudowana kilka lat temu marina, gdzie przypływają i cumują setki jachtów, wartych miliony dolarów. W marinie jest też dużo sklepów, zachodnich marek, znanych na całym świecie. Palmarina, to także luksusowe kluby i restauracje dla śmietanki towarzyskiej. Gościły tutaj takie sławy jak Rihanna i Robert De Niro.

AMFITEATR ANTYCZNY W BODRUM

Bodrum amfiteatr. Bodrum atrakcje turystyczne

Jak widać w okolicach Bodrum atrakcji turystycznych, nie brakuje. Myślę, że sympatycy historii i nie tylko, nie będą zawiedzeni i znajdą w Bodrum interesujące i godne zobaczenia miejsca dla siebie ■