Zamek w Bodrum

Bodrum, to jedna z najpiękniejszych miejscowości turystycznych w Turcji, położona u wybrzeży Morza Egejskiego. Jest to zarazem miejsce, gdzie historia i archeologia mają swoje głębokie korzenie. Najlepszym dowodem na to, jest Zamek św. Piotra w Bodrum. Zamek w Bodrum uważany jest za symbol tego magicznego miasta. Usytuowany na małym półwyspie z widokiem na grecką wyspę Kos. Wjeżdżając do Bodrum od strony lotniska, rozlega się piękny widok na zatokę i tę wspaniałą twierdzę.

Zamek w Bodrum – zamek św. Piotra

Zamek w Borum św. Piotra

Zamek w Bodrum ma kształt kwadratu. Został wybudowany na małej wysepce Zephiria, w latach 1406-1523 przez Rycerzy Zakonu św. Jana. Jak wynika z zapisków historycznych w tym okresie rycerze byli zsyłani na tę wyspę. Także Watykan przywiązywał dużą wagę do budowy zamku św. Piotra w Bodrum. Wysyłał wielu chrześcijan do pomocy przy budowie, zapewniając w Encyklice Papieskiej, że dzieki temu po śmierci będą mieli zapewnione miejsce w Niebie.

Podoba się ? Podziel się z innymi...
Zamek w Bodrum Wieża niemiecka Wieża angielska Wieża francuska

Przez ponad sto lat zamek w Bodrum był twierdzą obronną Rycerzy. Jednak częste ataki Imperium Osmańskiego doprowadziły do kapitulacji w 1523 roku. Zamek został opanowany przez wojska Sulejmana Wielkiego. Rycerze zostali zesłani na Kretę, a następnie na Maltę. Przy budowie zamku użyto kamieni pochodzących z Mauzoleum króla Mauzolosa (jedno z siedmiu cudów świata antycznego), które uległo zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi. Budowę Zamku św. Piotra w Bodrum, zapoczątkował Wielki Mistrz Zakonu Rycerzy Rodyjskich Philibert Naillac.

zamek w bodrum meczet

Ostatnie lata budowy zamku św. Piotra dozorował architekt niemiecki Heinrich Schlegelholt. W 1437 roku zakończono budowę murów obronnych zamku oraz pierwszej jego budowli. Małej kapliczki w stylu gotyckim. Na przeciwnym cyplu od zamku zbudowano wieżę obserwacyjną, gdzie obecnie znajduje się teren wojskowy Po przejęciu zamku przez Sulejmana Wielkiego kapliczkę zmieniono w meczet i dobudowano minaret. Do zamku prowadzi siedem wejść. Nad każdym z nich można zobaczyć różnorodne herby słynnych rycerzy. Miedzy innymi krzyże, lwy i smoki. W całym zamku jest ich ponad 240.

amfory zamek w bodrum

W zamku znajduje się pięć wież ;

Wieża Niemiecka znajduje się w północnej części zamku. Służyła ona za jadalnię i salę zgromadzeń. Niektóre źródła podają, że w wieży znajdował się również szpital. Nad wejściem widnieje herb, orła z dwoma głowami.
Wieża Włoska. Nad wejściem znajduje się część kolumny jońskiej z napisem Italia oraz herby włoskich komendantów Ancelo Muscetola i Tomasa Provana.
Wieża Hiszpańska (wieża węża). Symbol węża uważany jest za znak medycyny. Przypuszcza się, że w wieży znajdował się ośrodek zdrowia, gdzie prawdopodobnie swoich pacjentów leczyli uczniowie Hipokratesa.
Wieża Angielska (wieża lwa) jest trzypiętrowa i usytuowana na skale. Znajduje się w północno-wschodniej części zamku. Wieża została wybudowana dzięki pomocy finansowej z Anglii. Nad wejściem znajduje się herb angielskiej rodziny królewskiej. Pod wieżą znajdują się połączone ze sobą dwa lochy.

wieża angielska zamek w bodrum

Wieża Francuska jest najbardziej okazałą. Znajdują się na niej herby komendanta Phillibert Naillac oraz herby francuskie i papieskie.
Obecnie w każdej wieży znajdują się eksponaty muzealne. W zamku można zwiedzić także salę księżniczki Karii, o imieniu Ada. Była ona siostrą Mauzolosa. Znajduje się tutaj jej grób wraz ze szkieletem. Warto też zobaczyć loch z salą tortur, salę z biżuterią i starymi monetami, kolekcję szkła oraz zbiór amfor z różnych okresów historycznych. Amfory slużyły do transportu i przechowywania wina, oliwy oraz innych produktów spożywczych.

Księżniczki Karii – Zamek w Bodrum

szkelet księżniczki Karii zamek w Bodrum

Amfora, to smukłe naczynie gliniane z dwoma uchwytami, o szpiczastym dnie. W zamku w Bodrum, znajduje się największa kolekcja amfor na świecie. Najbardziej popularną częścią zamku św. Piotra jest Muzeum Archeologi Podwodnej. Składa się ono z trzech sal, gdzie wyeksponowane są wraki zatopionych statków. Najważniejszy z nich, to Uluburun. Uluburun płynął z państwa Kannan na Cypr.

Tutaj po załadunku miedźi w okolicach Uluburun (niedaleko Kas), rozbił się w czasie sztormu i zatonął. Przypuszcza się, że pochodzi on z epoki brązu, około XIV wieku przed naszą erą. Ekspozycja przedstawia replikę statku wraz z jego załadunkiem. Można tu zobaczyc naczynia gliniane, amfory, biżuterię. We wraku znaleziono także złotą pieczęć Nefertiti, żony Faraona Echnatona ( jedyna na świecie pieczęć królowej, która przetrwała do dzisiejszych czasów) oraz drewniane, woskowane tablice do zapisków, o których Homer wspomina w Iliadzie.

Wrak statku ULUBURUN

Zamek w Bodrum wrak statku Uluburun

Statek transportowł także sztabki szkła oraz surowce ciężkie takie jak miedź i cynk. Wrak statku Uluburun odnaleziono w 1982 roku w wodach Morza Śródziemnego. Prace wydobywania wraku trwały 10 lat. W 1999 roku, wrak statku został wystawiony na ekspozycję. Od 1895 roku zamek św. Piotra w Bodrum służył jako więzienie. W czasie I Wojny Światowej podczas bombardowania uległ dużemu zniszczeniu.

sala tortur zamek w Bodrum

W późniejszcm okresie został odbudowany i uzyskał status muzeum. W 1995 roku na Europejskim Forum Muzeum, zamek w Bodrum otrzymał nagrodęCertificate of Special Commendation„. W kwietniu 2016 roku dzięki swojej unikalnej kolekcji, zamek św. Piotra w Bodrum został wpisany na tymczasową Listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Godziny otwarcia zamku w Bodrum.

Zamek św. Piotra można odwiedzić codziennie (w sezonie zimowym z wyjątkiem poniedziałku).
W okresie letnim kwiecień-październik 8.30-18.30
W okresie zimowym listopad-marzec 8.30-16.30