Co przywieźć z Turcji na pamiątkę ?

Wakacje w Bodrum, to czas odpoczynku. Po wielu miesiącach, cieżkiej pracy, staramy się skorzystać z kąpieli słonecznych i naładować baterie na całą zimę. Jednak na każdych wakacjach, dodatkową atrakcją są również zakupy. Zastanawiamy się, co przywieźć z Turcji na pamiątkę ? Z każdego pobytu staramy się przywieźć małe podarunki dla siebie i znajomych ale często mamy problem z wyborem. W Bodrum zakupy, to nie lada wyzwanie. Co najlepiej kupić ? Gdzie zrobić zakupy ? Opiszemy w tym wpisie.

Może zacznijmy od bardzo popularnych tutaj „orginalnychpodróbek. Praktyczne dostępne są one na każdym bazarze i staraganie. Znane zachodnie marki można tutaj kupić za połowę ceny. Koszulki, buty, torby, zegarki, a nawet perfumy. Zazwyczaj wiekszość tekstyli jest wyprodukowana w Turcji, więc są one dobrej jakości. Ceny tych towarów zarówno na bazarze jak i w lokalnych sklepikach, są bardzo

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę - Naturalne tkaniny

zbliżone. Według sprzedawców, różnice cenowe zależne są od „orginalności” podróbki. Co przywieźć z Turcji na pamiątkę, ciąg dalszy. Jednak w Bodrum, jest wiele wyrobów typowo tureckich, na które także warto zrócić uwagę. Chociażby ręczniki, wykonane są z dobrej jakości frotte i wlókien bambusa. Dostępne są, w różnych kolorach i rozmiarach, za bardzo dobrą cenę.
W regionie Bodrum bardzo popularne są tkaniny naturalne, bez sztucznych dodatków. Wyrabia się z nich obrusy, zasłony, narzuty, poszewki na poduszki, a nawet koszule i sukienki. Często zdobione są one robionymi na szydełku motywami. Można je kupić zazwyczaj na bazarach. Do tej pory w Turcji jest tradycja posagu, po turecku „Çeyiz”. Panie Turczynki, w specjalnym kufrze, trzymają rękodzieła dla swoich córek, czekając na ich zamażpójście. Właśnie między innymi zrobione na szydełku obrusy i obrusiki. Nadal w wielu tureckich domach, można zobaczyć je na telewizorach i meblach. Chronią one przed kurzem i dodają uroku.

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę - Oko proroka

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę

W Bodrum słynne są także, ręcznie robione torebki i sandały. Wykonane z prawdziwej, solidnej skóry. Są one idealne na letnie upały. Nadal w Bodrum, jest kilka małych zakładów szewskich, które kontynuują ten zawód, już od pokoleń. Wykonane przez nich obuwie, wytrzyma kilka dobrych lat. Chyba najchętniej kupowaną pamiątką w Turcji jest „oko proroka„, które można zobaczyć praktycznie wszędzie. Na domach, na ścianach, na wszystkich wyrobach pamiątkarskich i drogich wyrobach jubilerskich. Oko proroka przypina się także małym dzieciom na wózkach i ubraniach. Wszyscy wierzą, że „oko proroka” ma dużą moc i chroni przed zauroczeniem.

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę - Fajka wodna shisha

Dosyć orginalnym zakupem może być również shisha, po tureckunargile„. Są one różnej wielkości i różnego koloru. Mogą służyć jako ozdoba, albo jako „fajka pokoju”. Dostępne są praktycznie, we wszystkich sklepach z pamiątkami. Turcja, to nie tylko tekstylia i bibeloty. Turcja, to kraj z bogatą kuchnią i raj dla smakoszy. Często więc na prezent, kupujemy produkty spożywcze zastanawiając się, Co przywieźć z Turcji na pamiątkę? Zaopatrzyć się w nie można na bazarach, na pięknie wyeksponowanych straganach.

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę - przyprawy

Oto krótka lista przypraw, które warto przywieźć z Turcji i stosować w swojej kuchni ;
ostra papryka (pul biber), suszona papryka w małych płatkach, o dość mocnym smaku. W kuchni tureckiej dodawana do większości potraw.
mięta suszona (nane), używana prez Turków do sosów, zup i mizeri (cacik). Dodaje potrawom wyrazisty smak.
kmin (kimyon), przyprawa o mocnym smaku i zapachu, używana głównie do potraw mięsnych.
sumak, suszone czerwone płatki, o lekko kwaśnym smaku, dodawane do sałatki z cebuli, podawanej z kebabem.
isot, ekstremalnie ostra, suszona papryka, uprawiana na wschodzie Turcji. Nawet szczypta przyprawy może was „wypalić”.
Warto tez kupić pieprz i cynamon, które są bardziej aromatyczne, aniżeli te kupione w Polsce. Polecamy też, sos z granata (nar eksisi). Ma słodko-kwaśny smak. Najlepszy jest o gęstej konsystencji, robiony przez miejscowych w domu. Sos z granata używa się, do wszelkiego rodzaju sałatek wyrzywnych. Można go kupić w sklepach i na bazarach.

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę - kawa turecka

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę

W Turcji, chyba najważniejszym napojem spożywanym w bardzo dużych ilościach, jest herbatka turecka. Pochodzi ona z plantacji z okolic Morza Czarnego. Smakowo i jakościowo jest bardzo dobra. W sklepach można kupić herbatę liściastą, albo w saszetkach, przygotowanych do parzenia w dzbanuszku. Turecka herbata przed spożyciem, musi byc bardzo dobrze zaparzona, w specjalnym podwójnym czajniku. Można go kupić na bazarach albo w sklepach przemysłowych. Orginalna herbata turecka, podawana jest zawsze w małych szklaneczkach. Turcja jest piątym producentem herbaty na świecie i pierwsza w ilości spożycia.
Będąc w Turcji należy pamiętać, o kawie tureckiej. Jest ona także bardzo popularnym napojem w Turcji. Przygotowanie kawy tureckiej, to prawdziwy rytuał. Kawę gotuje się w specjalnym kygielku, na małym ogniu. Dobrze ugotowana kawa, musi być zawsze z pianką. Kawę turecką, można kupić już zmieloną, w małych paczuszkach. Pamiętać należy, że kawa turecka zawsze podawana jest w małych filiżankach, jak do espresso.

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę - produkcji oliwek i oliwki z oliwek

Turcja, to także potentat produkcji oliwek i oliwki z oliwek, można je kupić na bazarach i w sklepach. Oliwki są czarne i zielone, przygotowywane na różne sposoby. Dla smakoszy wybór jest bardzo duży. Oliwka z oliwek wytłaczana w Turcji, jest bardzo dobrej jakości. Nadaje się do sałatek jak i potraw na ciepło. Z oliwki z oliwek produkowane są także mydełka i kosmetyki, które mogą być dobrym pomysłem na prezent. Ze słodkości bardzo popularna jest chałwa. Można kupić chałwę o smaku waniliowym, kakaowym albo z pistacjami.

Najlepsza chałwa turecka jest firmy Koska. Bardzo znane są też galaretki tureckie, zwane lokum, albo z angielskiego „Turkish delight„. Zazwyczaj są o smaku owocowym, obsypane cukrem pudrem albo wiórkami kokosowymi.
Jednak najlepsze z nich, to „cifte kavrulmus” z pistacjami. Orginalne lokum z Bodrum. jest o smaku mandarynki. Z Turcji warto przywieźć też orzeszki i suszone figi, uprawiane w Turcji Egejskiej.

Co przywieźć z Turcji na pamiątkę

Orzechy włoskie, ziemne, pistacje i orzechy laskowe także pochodzą z Turcji. Turcja jest największym producentem orzeszków laskowych na świecie. Plantacje orzeszków, znajdują się w obszarze Morza Czarnego.
Prawdopodobnie jest jeszcze wiele rzeczy, które warto kupić sobie w Turcji. Ich lista nie ma końca. Jednak należy zrobić wybór, adekwatnie do upodobań.
Wybierając się na wakacje do Turcji, warto zabrać zapasową torbę lub walizkę. Mamy nadzieję, że powyższy wpis chociaż w małym stopniu będzie pomocny i pozwoli odpowiedzieć na pytanie, Co przywieźć z Turcji na pamiątkę ? ■

2017-07-19T19:23:04+00:00 Categories: bazar, Bodrum, targ, Turcja, zakupy|Tags: , , , |Możliwość komentowania Co przywieźć z Turcji na pamiątkę została wyłączona