kapadocja lot balonem

Kapadocja

Kapadocja, to kraina historyczna  leżącą w centralnej Anatolii na terenie Środkowej  Turcji. Ukształtowała się około 60 milionów lat temu podczas erupcji trzech otaczających ją wulkanów. Erciyes dağ, Hasandağ i Güllüdağ. Tryskająca z nich lawa i pył wulkaniczny przyczyniły się do utworzenia skał tufowych. Przez miliony lat pod wpływem deszczów, wiatru i ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych, przekształciła się w istniejące obecnie widowiskowe skały.

kapadocja jest kraina pięknych koni

Kapadocja zajmuje obszar około 600 kilometrów kwadratowych. Charakterystyczne formy tufowe przypominające kominy, a niekiedy grzyby nadają jej księżycowy krajobraz. Co niektórzy nazywają ten region “baśniową krainą”. Przez tysiące lat była kolebką wielu cywilizacji takich jak Asyryjczycy, Hetyci,Frygowie, Persowie czy Rzymianie. Uważa się, że pierwsze cywilizacje zamieszkujace region Kapadocji, to Luwianie i Hetyci. Jednak pierwsze zapiski historyczne pochodzą z okresu panowania Asyryjczykow. Nazwali oni ten region Katpatuta co oznacza ” kraina pięknych koni”. Za czasów swego panowania Persowie zmienili tę nazwę na Kapadocja i tak już zostało do dnia dzisiejszego. Do Średniowiecza Kapadocja była ważnym ośrodkiem chrześcijanstwa, tutaj też narodziła się idea życia klasztornego.

Podoba się ? Podziel się z innymi...
kapadocja i lot balonem

Na terenie Kapadocji znajduje się około 600 kościołów wykutych w tufowych skałach wulkanicznych oraz liczne klasztory. Duża ich część znajduje się na obszarze  dzisiejszego Parku Narodowego Göreme, które jest wpisane na liście zabytków UNESCO. W wielu z nich można podziwiać piękne kolorowe freski, ilustrujące dzieje i życie Chrystusa. Na terenie Kapadocji znajdują sie również  podziemne miasta mnichów. Najpopularniejsze z nich to Kaymaklı, Derinkuyu i Özkonak. To właśnie w nich chrześcijanie ukrywali się przed prześladowaniami Rzymian.

kapadocja gołębniki

Pod koniec osiemnastego wieku w tufowych skałach zaczęto wykuwać domy i gołębniki. W tym okresie wielu ludzi osiedliło się i zamieszkało w kominach Kapadocji. W gołębnikach zadomowiło się setki gołębi. Ich odchody  pozostawione w gołębnikach, do dnia dzisiejszego używane są jako nawóz. W okolicy Uçhisar znajduje się nawet “Gołębia dolina” ( Güvercinlik Vadisi).
Kapadocja, to również obszar uprawny. W wąwozach i dolinach wszędzie znajdują się ogrody. Jest tutaj dużo drzew owocowych, szczególnie drzewa moreli, morwy i jabłoni. W całym regionie uprawia się także winorośl.

Kapadocja i atrakcje turystyczne

kapadocja atrakcje turystyczne i twierdza uchisar

Kapadocja słynie ze swoich podziemnych winnic. Wino tam produkowane jest bardzo dobrej jakości i można znaleźć je w restauracjach i sklepach na wszystkich kontynentach.Przez Kapadocję przepływa najdłuższa rzeka Turcji, Kizil Irmak (Czerwona rzeka). Z niej wykopywana jest czerwona glina, która następnie zostaje osuszana. Z tak przygotowanej gliny wyrabiane są tutaj wyroby ceramiczne. Szczególnie w mieście Avanos znajduje się wiele prywatnych zakładów rzemieślnicych gdzie nadal wyrabia sie ręcznie różnorodne naczynia gliniane. Tradycja ta przechodzi z dziada pradziada. Kapadocja, to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych na całym świecie. Niezależnie od pory roku urzeka pięknymi widokami. Zimą pokryta śniegiem, wiosną kwiatami, jesienią złotymi liśćmi Kapadocja wygląda jak “baśniowa kraina”.

Znajdujące się tutaj skały wulkaniczne są różnokolorowe. Niektóre z nich o zachodzie słońca przybierają kolor intensywnie czerwony. Dlatego też jedna z dolin nazywana jest ” Czerwoną Doliną” ( Kizil Vadi). Tutaj też znajduje się punkt widokowy, z którego codziennie wielu turystów obserwuje niezapomniany zachód słońca.

Kapadocja

kapadocja widok na czerwoną doliną

Najbardziej popularną atrakcją w Kapadocji są loty balonem. Odbywają się one praktycznie przez cały rok. Oczywiście jeżeli dopiszą odpowiednie warunki pogodowe. Podczas lotu balonem można zobaczyć te magiczne krajobrazy z innej perspektywy. Lot balonem dostarcza niezapomnianych wrażeń z domieszką adrenaliny.  W Kapadocji bardzo popularne są także atrakcje alternatywne, takie jak quad safari, konne safari o zachodzie słońca czy trekking w urokliwych dolinach tego regionu. Nasze biuro podróży KLS Voyages organizuje kilkudniowe warsztaty fotograficzne w tym regionie. Są one przeznaczone dla fanów fotografii niezależnie od poziomu i wiedzy.

kapadocja dzikie konie yılkı
kapadocja dziki konie

Podczas warsztatów dajemy możliwość uchwycenia kadrów miejsc, które znane są tylko miejscowym. Warsztaty fotograficzne odbywają się pod okiem profesjonalnego fotografa. Organizujemy także sesje fotograficzne dla par. W sprawie szczegółów dotyczących warsztatów fotograficznych i sesji, prosimy o kontakt.