Efez z Bodrum

Wybierając się na wakacje do Turcji. Na pewno mamy w planach poznanie kultury i historii tego kraju. Chyba najbardziej popularnym miejscem, o bogatej przeszłośći i wartym zobaczenia jest właśnie Efez. Efez z Bodrum jest jedną z najbardziej popularnych jednodniowych wycieczek fakultatywnych. Efez to także kluczowy punkt wszystkich objazdówek. Położony na Wybrzeżu Egejskim w zachodniej części Turcji, tylko 170 km od kurortu Bodrum. W 2015 roku Efez został wpisany na światową listę Dziedzictwa Unesco. Co roku Efez odwiedza około 3 miliony turystów. Efez, to starożytne miasto grecko-romańskie. Zaraz po Pompejach, najlepiej zachowane ruiny na świecie. Obecnie muzeum na swieżym powietrzu. Efez z Bodrum, to fascynująca wycieczka dla miłośników historii i nie tylko.

Efez z Bodrum.Odeon

Oto znane i nieznane czyli kilka ciekawostek i faktów na temat Efezu, o których warto wiedzieć.

Czy wiecie, że ?

W pierwszym wieku naszej ery, dotarła do Efezu wiara chrześcijańska.

Św. Paweł trzykrotnie odbył swoją podróż misjonerską do Efezu, gdzie też nauczał.

W Efezie ostatnie trzy lata swojego życia spedził św. Jan Ewangelista. Tutaj osiedlił się i napisał swoją Ewangelię św. Jana

Św. Jan sprowadził do Efezu z Jerozolimy, Matkę Chrystusa Maryję.

Na Wzgórzu Słowików, 7 km od Efezu, znajduje się Kapliczka Matki Boskiej, gdzie jak głosi legenda Maryja spedziła swoje ostatnie dni.

W 1989 roku kapliczkę Matki Boskiej, odwiedził Papiez Jan Paweł II, a w 2006 Papiez Benedykt XVI.

W Efezie znajdowała się Świątynia Artemidy. Jeden z siedmiu antycznych cudów świata.

Efez z Bodrum.Na Wzgórzu Słowików, 7 km od Efezu, znajduje się Kapliczka Matki Boskiej, gdzie jak głosi legenda Maryja spedziła swoje ostatnie dni
Podoba się ? Podziel się z innymi...

EFEZ Z BODRUM

Pierwsze prace wykopaliskowe na terenie Efezu zostały rozpoczęte w latach 1859-1874 przez inżyniera Johna Turtle’a Wooda.

W Efezie urodził się grecki filozof Heraklit. Autor pism kosmologicznych, politycznych i teologicznych. Ojciec dialektyki. Heraklit jest także autorem słynnego powiedzenia. „Niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki” .

Pierwsza reklama antycznego świata, znajduje się na drodze marmurowej w Efezie. Wskazuje ona drogę do domu publicznego (głowa kobiety, serce i lewa stopa).

Efez z Bodrum.Pierwsza reklama antycznego świata

EFEZ Z BODRUM

Niedaleko Efezu znajduje się jaskinia siedmiu śpiących chrześcijan, którzy podobno przespali 200 lat.

Efez, w starożytności był ważnym miastem portowym. Obecnie leży okolo 6 km od morza.

Droga marmurowa w Efezie liczy 800 metrów długości, a droga Kuretów 1 kilometr.

Świątynia Artemidy, miała wielkość boiska piłkarskiego.

Już w starożytności ludzie wiedzieli, że ziemia jest okrągła. Udowadnia to zachowana do dzisiaj w Efezie stopa Cesarza Trajana oparta na kuli ziemskiej.

Władcy Efezu, wysyłali swoich niewolników do toalety aby nagrzewali kamienne siedziska latryny dla swoich Panów.

Efez z Bodrum.Biblioteka Celsjusza w Efeze. Wycieczka fakultatywna z Bodrum o Efez. wycieczki fakultatywne z bodrum

Biblioteka Celsusa była trzecia co do wielkości po Aleksandrii i Pergamonie. Zbiory biblioteczne liczyły około 120 tysięcy zwojów ■